Podwójny jubileusz 77MDH

phm Stefan Podgórski

Tegoroczna edycja Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego będzie dla jego organizatorów (77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej) w pewien sposób szczególna. W 2014 roku mija dokładnie 85 lat od momentu kiedy 77MDH powstała, a jej pierwszym drużynowym został phm Stefan Podgórski. Drużyna prężnie działała przez 10 lat działając przy Szkole Powszechnej im. Marii Konopnickiej w Żyrardowie. W 1939 roku wraz z nastaniem II Wojny Światowej, jej harcerze przeszli do Szarych Szeregów i podjęli walkę z okupantem. Wojny nie przeżył niestety drużynowy 77MDH –  phm Stefan Podgórski, który w wyniku zdrady trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku.

 

Po wojnie drużynę reaktywował dh Ryszard Wiśniewski i działał z nią do 1949 roku, kiedy to PRLowskie władze praktycznie uniemożliwiły mu dalszą działalność. Drużynę próbował jeszcze ratować dh Henryk Godlewski… kiedy jednak ZHP zostało zdelegalizowane, 77MDH zawiesiła swoją działalność na długich 25 lat.

 

phm Robert Komoń "Wodzu"

Reaktywacja 77MDH nastąpiła dokładnie 30 lat temu, w 1984 roku i jest to kolejny z naszych tegorocznych jubileuszy. Po reaktywacji, praktycznie od samego początku drużynowym 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej jest phm Robert Komoń “Wodzu” – obecny patron Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego. Przez długie 27 lat był naszym drużynowym, aż do momentu kiedy zupełnie niespodziewanie odszedł na wieczną wartę. Ci z harcerzy 77MDH którzy pamiętają “Wodza” nigdy chyba nie uwierzą w jego odejście… ot Jego kolejny żart, z których był znany. Człowiek którego życie stanowiło 1/3 historii harcerstwa wydawał nam się przecież niezniszczalny.

 

 85-cio lecie powstania 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej oraz 30-to lecie jej reaktywacji i nieprzerwanego działania to motyw, który podczas tegorocznej edycji Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego z całą pewnością będzie się przewijać. Do zobaczenia na rajdzie !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *