„Wędrowne Ptaki” – harcerski życiorys

ROCZNICA WRZEŚNIA 1939RVioletta Villas. Wędrowne Ptaki+Ryszard Kaczorowski. Wędrowne PtakiUroczystości 2015. Wędrowne PtakiJasna Góra 2015. Wędrowne PtakiMatka Boska Fatimska_Wędrowne Ptaki

Historia 123 Specjalnościowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej
„Wędrowne Ptaki” (Hufiec Otwock) w „pigułce”

Wszystko zaczęło się w Sobieszewie 2003 roku, kiedy to z inicjatywy Kręgu Starszyzny Harcerskiej „Srebrne Sznury” zorganizowano obóz – kolonię dla niezrzeszonej w ZHP młodzieży z terenu miasta Otwocka. Na obozie, który nazwaliśmy „Wielką Wakacyjną Wędrówką” były apele, musztra, porządki w pokojach, śpiewy, wędrówki, zaślubiny i kąpiele w morzu. To wszystko na bardzo wysokim poziomie i był to sygnał, że tej młodzieży nie można tak po prostu pożegnać z końcem obozu i trzeba ją jakoś zorganizować. 12.11.2003 roku rozkazem komendanta hufca powołano „Naszą” próbną drużynę harcerską. Kolejnym wydarzeniem w historii była pierwsza wędrówka w dniu 17.01.2014 r. „Przez Puszczę Osiecką”. Trasa wynosiła 17 kilometrów. Do dnia dzisiejszego „Wędrowne Ptaki” przewędrowały 2000 km. Przełom kwietnia i maja 2004 roku przyniósł nam (drużynie próbnej) znaczący sukces w postaci I miejsca w imprezie znanej w Otwocku pod nazwą MORS (Marsz Otwockich Rad Starszych).

6 maja 2004 r. Komendant Hufca dh Tomasz Grodzki rozkazem L3/2004 zamyka okres próbny i nadaje numer oraz nazwę naszej drużynie! Od tego dnia jesteśmy 123 Drużyną Harcerską „Wędrowne Ptaki”. 123 bo harcerze wywodzili się z Szkoły Podstawowej nr 12 i Gimnazjum nr 3. Później „zaskoczyliśmy”, że 123 to też liczba lat jakie Polska wycierpiała pod zaborami, więc ten fakt historyczny „Wędrowne Ptaki” znają doskonale.

Rok harcerski rozpoczynamy i kończymy biwakami pod namiotami w Woli Karczewskiej koło Otwocka. Ulubionego niegdyś miejsca biwakowania otwockich harcerzy, które to miejsce wydobyliśmy z zapomnienia karczując krzaki i jeżyny. Ten zakątek nazwaliśmy „Gniazdem Wędrownych Ptaków”. Ostatnia niedziela września to zmagania w Rajdzie „Szlakami Walk Grupy Kampinos AK” . W październiku bierzemy udział w dość męczącym dwudniowym „Rajdzie Palmiry”. W styczniu wędrujemy do grobu Powstańców Styczniowych 1863. Dwa razy w lutym byliśmy uczestnikami rajdu „Olszynka Grochowska”. Począwszy od wiosny 2008 roku (już pięciokrotnie) organizujemy biwaki zwane też Małymi Pielgrzymkami Drużyny do Rudy Talubskiej i Sanktuarium Maryjnego w Górkach (rajd z pełnym oporządzeniem). Maj to udział w Pielgrzymce Harcerzy ZHP na Jasną Górę. W czerwcu 2 razy już gościliśmy na Rajdzie Radziejewskim. Teraz będzie trzeci i mamy nadzieję, że nie ostatni raz.

Miejsce letniego i zimowego wypoczynku to malownicze miasteczko o nazwie Lewin Kłodzki gdzie w 2005 roku udało się nam spotkać z niezapomnianą Violettą Villas. W dniach 14-16.10.2010 roku pełniliśmy warty w Belwederze przy trumnie dh. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Polski na Uchodźstwie.

I tak mija 12 rok istnienia drużyny. Ten wiek w ogromnej części jest zasługą przybocznej dh. pwd. Beaty Bany, która potrafi jako nauczycielka przekonać swoich uczniów, że warto jest wstąpić do harcerstwa, a uczniowie to czynią i są później zadowoleni.

Czuwaj!

One thought on “„Wędrowne Ptaki” – harcerski życiorys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *