Komunikat: Sytuacja pogodowa na #HRR2019PL

Harcerski Rajd Radziejewski jest imprezą którą organizujemy nie po raz pierwszy i jak zawsze staramy się zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wszelkie prognozy pogody, alerty i zalecenia władz monitorujemy od przynajmniej 2 tygodni. Zdajemy więc sobie sprawę, że prognozy na najbliższe dni (czwartek – niedziela) przewidują wysokie temperatury i bierzemy pod uwagę niebezpieczeństwa związane z takimi temperaturami. Mówimy tu o wszelkich zjawiskach ekstremalnych (wichury czy grad), oraz niebezpieczeństwach przegrzania organizmu lub poparzeń słonecznych. Przypominamy jednocześnie, że bezpieczeństwo zdrowia i życia niepełnoletnich uczestników rajdu spoczywa również na opiekunach poszczególnych drużyn / patroli, przez co będziemy od patrolowych wymagać dużej rozwagi i ostrożności . Z naszej strony zabezpieczenia wyglądają następująco:

  • 75% trasy rajdu poprowadziliśmy przez tereny leśne (zacienione)
  • uczestnicy dostaną na trasę od organizatora wodę do picia. Butelkowana woda będzie dostępna też w 10 punktach na trasie rajdu, skąd wodę będzie można pobrać (co około 1,5 km). Dodatkowo po trasie będą się poruszały przynajmniej 2 pojazdy, z których doraźnie będziemy rozdawać wodę.
  • przez cały rajd mamy oddelegowane dwie osoby (przeszkolonych ratowników medycznych) z apteczką, którzy na wezwanie ruszą z pomocą.
  • na jednym z punktów kontrolnych będzie stacjonować karetka z ratownikiem medycznym, który na wezwanie może ruszyć z pomocą.
  • w obozowisku będzie przygotowany stacjonarny punkt medyczny.
  • opiekunowie drużyn/patroli na mapie mają zapisany dwa numery telefonów (do komendanta i jego zastępcy) pod który mogą zadzwonić w każdej niepokojącej sytuacji.
  • na odprawie patrolowych w piątek uczulimy wszystkich drużynowych i opiekunów patroli na sprawy bezpieczeństwa uczestników. Wydamy instrukcje co robić w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek, choćby minimalnego zagrożenia.
  • w piątek (po rozpoczęciu imprezy) zamierzamy przeprowadzić próbną ewakuację obozowiska na wypadek wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych
  • na wypadek wprowadzenia “zakazu wstępu do lasu” przygotowane mamy dwie zastępcze lokalizację obozowiska rajdowego (teren prywatny + bazę Hufca ZHP Jaktorów w Budach Michałowskich).

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej “wszelkie prognozy pogody, alerty i zalecenia władz monitorujemy od przynajmniej 2 tygodni” i monitoring będzie trwał podczas całej imprezy. Na bieżąco będziemy śledzić ostrzeżenia i oficjalne komunikaty IMGW, jak również monitorować pogodę na urządzeniach mobilnych (raporty pogodowe oraz wskazania z radarów pogodowych). Za powyższy monitoring będzie odpowiedzialny komendant rajdu – phm Mariusz Gmurek i oraz członek sztabu rajdowego pwd. Marcin Gmurek.

Ps. W sprawach organizacyjnych, lub w przypadku jakichkolwiek oficjalnych zapytań prosimy się kontaktować telefonicznie lub mailowo.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *